HTML - Tvorba Webu

HTML 5

Co je HTML5?

HTML5 je v informatice verze značkovacího jazyka HTML sloužícího pro tvorbu webových stránek. Finální specifikace byla vydána 28. října 2014. Proti předchozí verzi HTML4 z roku 1997 přináší podstatné změny, přičemž mezi nejdůležitější patří přímá podpora přehrávání multimédií v prohlížeči a podpora pro aplikace, které fungují i bez připojení k Internetu.

HTML5 obsahuje podrobné modely zpracování pro podporu interoperabilnějších implementací; rozšiřuje, zlepšuje a racionalizuje značkování dostupné pro dokumenty a zavádí značkovací a aplikační programovací rozhraní (API) pro složité webové aplikace. Ze stejných důvodů je HTML5 také kandidátem pro mobilní aplikace pro různé platformy, protože obsahuje funkce navržené s ohledem na zařízení s nízkou spotřebou.

Struktura

Výčet základních tagů HTML5

    <section> – představuje části stránky, např. kapitoly>
    <article> – představuje nezávislé části stránky, např. články nebo komentáře
    <main> – představuje hlavní obsah stránky
    <aside> – představuje části stránky, které jen nepatrně souvisí se zbytkem stránky, např. poznámky stranou
    <hgroup> – představuje skupinu nadpisů (<h1> – <h6>)
    <header> – představuje hlavičku, může obsahovat například nadpis nebo navigační odkazy
    <footer> – představuje patičku, může obsahovat informace o autorovi nebo autorských právech
    <nav> – představuje část stránky, která je určena k navigaci
    <figure> – představuje samostatný obsah stránky, který doplňuje hlavní stať, ale není její součástí, např. obrázek, graf, video nebo ukázka kódu

Programy pro tvorbu HTML

Programy pro snadnou tvorbu webových stránek se nazývají editory. Editorem HTML může být v podstatě jakýkoliv program pracující s textem. V praxi se však používají mnohem sofistikovanější programy.

Textové editory

Běžný textový editor HTML zvládá barevnou syntaxi (barevně rozlišuje jednotlivé části kódu jako například HTML značky či vlastnosti a prostý text), dokáže napovídat značky, zná chytré tabulátory nebo zvládá validovat dokument podle předepsané specifikace. Takovými editory jsou například VS Code, Notepad++, Sublime text a Atom.

WYSIWYG editory

WYSIWYG je zkratka od anglického „What you see is what you get“, v překladu „Co vidíš, to dostaneš“. Editory tohoto typu pracují na opačném principu než textové editory – ve WYSIWYG editoru pracujete přímo s již hotovou stránkou a obecně neplatí, že by uživatel tohoto editoru musel znát jazyk HTML. Ve WYSIWYG editoru si může uživatel poskládat stránku, jak se mu zlíbí, a program následně vygeneruje požadovaný kód HTML. Takovými editory jsou například Adobe Dreamweaver nebo Microsoft Expression Web (novější verze Microsoft FrontPage).